- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Porcelain Insulator
Porcelain Insulator
Prominent & Leading Manufacturer from Bikaner, we offer porcelain insulators and high voltage porcelain insulators.
Porcelain Insulators
Product Price: Rs 160 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Brand | Js Group |
| Tensile Strength | 5 KN |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 11 KV |
| Nomenclature | 11 KV & 22KV |
| Type of Insulators | Type “B” |
| Specification to which insulator shall confirm | IS: 2544/1973 with latest amendment |
| Dimensions of insulators: Outside diameter Height Tolerance | 152 mm 254 mm As per ISS |
| Creepage distance (Min) | 320 mm |
| Mechanical strength (KN) | Bending Load 10 KN |
| Dry power frequency withstand voltage | 60 kV |
| Wet power frequency withstand voltage | 40 kV |
| Dry impulse withstand voltage single unit Positive wave 1.2/50 Negative wave 1.2/50 | 75 kV 75 kV |
| Dry power frequency Flashover voltage | 65 kV |
| Wet power frequency Flashover voltage | 40 kV |
| Puncture Voltage | 105 kV |
| Minimum Visible Discharge Voltage | 9 kV rms |
| Marking | ROBUST-INDIA MONTH & YEAR |
| Weight of Each Insulators | 3.5 Kg. (Approx) |
| Tolerance | As Per ISS |
| Packing Detail Type of Packing No. of Insulators in each crate Weight of each packing | Wooden Crate 3 Nos 12 Kg |
| Other information if any | No |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Porcelain Insulators
Product Price: Rs 170 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Brand | Js Group |
| Tensile Strength | 5 KN |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 11 KV |
Features:
- Accurate dimensions
- Highly durable
- Simple installation
Specifications:
| Nomenclature | 11 kV Porcelain Insulators (230 CD) |
| Type of Insulators | Type "B" |
| Mechanical failing load | 5 KN |
| Standard specification to which Material shall conform | As per IS: 731/1971 (Latest Amendment) |
| Color of Glaze | Brown / Dark Brown |
| Dimensions (a) Height (b) Outside diameter (c) Head (d) Neck | 130 mm 124 mm 98 to 104 mm 73 mm |
| Minimum Creepage Distance | 230 mm |
| Working Voltage | 11 kV |
| Visible discharge test voltage | 9 kV (Type test) |
| Dry Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 55 kV |
| Wet Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 35 kV |
| Dry Power Frequency Flashover Voltage | 65 kV |
| Wet Power Frequency Flashover Voltage | 50 kV |
| Power Frequency Puncture Withstand Test Voltage | 105 kV |
| Impulse Voltage Withstand Test | 75 kV (Type test) |
| Weight of Each Unit | 1.3 kg approx |
| Tolerance Packing details | As per ISS |
| (a) Type of Packing (b) No. of Insulators in each crate | Wooden crate 12 Nos |
| Weight of each packing | 17 kg. Approx |
| Other information if any | No |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
High Voltage Porcelain Insulators
Product Price: Rs 170 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Voltage | 11 kV |
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Tensile Strength | 10 KN |
| Brand | Js Group |
Features:
- Sturdiness
- Accurate dimensions
- Heat resistance
Specifications:
| Nomenclature | 33 kV |
| Type of Insulators | Type "B" |
| Mechanical failing load | 10 KN |
| Standard specification to which Material shall conform | As per IS: 731/1971 (Latest Amendment) |
| Color of Glaze | Brown / Dark brown |
| Dimensions (a) Height (b) Outside diameter | 210 mm 255 mm |
| Minimum Creepage Distance | 580 mm |
| Working Voltage | 33 kV |
| Visible discharge test voltage | 27 kV (Type test) |
| Dry Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 90 kV |
| Wet Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 75 kV |
| Dry Power Frequency Flashover Voltage | 100 kV |
| Wet Power Frequency Flashover Voltage | 85 kV |
| Power Frequency Puncture Withstand Test Voltage | 180 kV |
| Impulse Voltage Withstand Test | 170 kV (Type test) |
| Weight of Each Unit | 6.0 kg approx |
| Tolerance Packing details | As per ISS |
| (a) Type of Packing (b) No. of Insulators in each crate | Wooden crate 2 Nos |
| Weight of each packing | 14 kg approx |
| Other information if any | No |
Yes! I am InterestedRequest A Callback