- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Pin Insulators
Pin Insulators
ANSI Pin Insulator
| Voltage | 11 KV |
| Material | Porcelain |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| Tensile Strength | 90kn |
| Color | Brown |
| Brand | Js Group |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Easy installation
- Rigid construction
- Highly reliable
Specifications:
| Nomenclature | 11 kV/90 KN (B&S Type) |
| Type of Insulators | Type "B" |
| Mechanical failing load | 90 KN |
| Standard specification to which Material shall conform | As per IS: 731/1971 (Latest Amendment) |
| Color of Glaze | Brown / Dark Brown |
| Dimensions (a) Vertical distance between center (b) Outside diameter | 145 mm 255 mm |
| Minimum Creepage Distance | 320 mm |
| Nominal System Voltage | 12 kV |
| Working Voltage | 11 kV |
| Visible discharge test voltage | 9 kV (Type test) |
| Dry Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 65 kV |
| Wet Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 35 kV |
| Dry Power Frequency Flashover Voltage | 70 kV |
| Wet Power Frequency Flashover Voltage | 45 kV |
| Power Frequency Puncture Withstand Test Voltage | 105 kV |
| Impulse Voltage Withstand Test | 75 kV (Type test) |
| Weight of Each Unit | 5.5 kg approx |
| Tolerance Packing details:- | As per ISS |
| (a) Type of Packing (b) No. of Insulators in each crate | Wooden crate 4 Nos |
| (c) Weight of each packing | 24 kg Approx |
| Other information if any | No |
Insulator Pin Hardware
| Thickness | 2 mm |
| Material | FRP |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Power Distribution |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Brand | Js Groups |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Optimum strength
- Durability
- Precise dimensions
Specifications:
- Working Voltage: 33KV
36 KV Pin Insulator
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Size | 840 CD |
| Voltage | 36 KV |
| Material | Porcelain |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| Rated Voltage | 36 KV |
| Model Name/Number | JSI/33KV/PIN/840CD |
| Tensile Strength | 10 KN |
| Creeping Distance | 840 |
| I Deal In | New Only |
| Brand | J S Insulators |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Wooden Box
LT Pin Insulators
| Voltage | 11KV |
| Material | Porcelain |
| Usage/Application | Pole Mounted |
| Creeping Distance | 10 mm |
| Flame Retardance | Yes |
| Brand | Js Group |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Heat resistance
- Robust
- Highly efficient
Specifications:
| Nomenclature | 11 kV Pin Insulators (320 CD) |
| Type of Insulators | Type "B" |
| Mechanical failing load | 10 KN |
| Standard specification to which Material shall conform | As per IS: 731/1971 (Latest Amendment) |
| Color of Glaze | Brown / Dark Brown |
| Dimensions (a) Height (b) Outside diameter (c) Head (d) Neck | 165 mm 145 mm 98 to 104 mm 73 mm |
| Minimum Creepage Distance | 320 mm |
| Working Voltage | 11 kV |
| Visible discharge test voltage | 9 kV (Type test) |
| Dry Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 60 kV |
| Wet Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 35 kV |
| Dry Power Frequency Flashover Voltage | 70 kV |
| Wet Power Frequency Flashover Voltage | 40 kV |
| Power Frequency Puncture Withstand Test Voltage | 105 kV |
| Impulse Voltage Withstand Test | 75 kV (Type test) |
| Weight of Each Unit | 2.0 kg approx |
| Tolerance Packing details:- | As Per ISS |
| (a) Type of Packing (b) No. of Insulators in each crate | Wooden Crate 9 Nos |
| (c) Weight of each packing | 20 kg. Approx |
| Other information if any |
Pin Insulators
| Voltage | 36 KV |
| Material | Porcelain |
| Usage/Application | Pole Mounted |
| Creeping Distance | 230 mm |
| Brand | Js Group |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Accurate dimensions
- Highly durable
- Simple installation
LT Pin Insulators
| Voltage | 1.1 KV |
| Material | Porcelain |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| I Deal In | New Only |
| Color | Brown |
| Brand | J S Insulators |
| Country of Origin | Made in India |
| Nomenclature | LT Pin Insulator As Per IS: 1445-1977 |
| Type of Insulators | Type "B" |
| Mechanical failing load | 3.5 KN |
| Standard specification to which Material shall conform |
As per IS: 1445-1977 (Latest Amendment) |
| Color of Glaze | Brown / Dark Brown |
| Size of Insulators | 100 mmx70 mm |
| Dry Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage |
23 Kv |
| Wet Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage |
10 Kv |
| Power Frequency Puncture Withstand Test Voltage |
35 kV |
| Weight of each unit | 500 gms. Approx |
| Packing details | In double gunny / single HDP bags and each insulator wrapped in grass |
| Other information if any | No |
Polymeric Pin Insulators
| Color | Grey |
| Creepage Distance | 600 mm |
| Material | Aluminium |
| Rated Voltage | 33KV |
| Brand | J S Insulators |
| Tensile Strength | 170 KN |
| Flame Retardance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Rigid construction
- Highly reliable
- Simple installation
Specifications:
- Working Voltage: 33KV
- T&S
33kv Porcelain Pin Insulator
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Voltage | 33 KV |
| Material | Porcelain |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| Rated Voltage | 36 KV |
| Model Name/Number | JSI/33KV/PIN |
| Tensile Strength | 10 KN |
Additional Information:
- Production Capacity: 50000
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Wooden Box
Polymer Pin Insulator
| Voltage | 11 |
| Material | Porcelain |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| Rated Voltage | 12 |
| Model Name/Number | JSI/LT/PIN |
| Tensile Strength | 5 KN |
Under the strict guidance of our professionals, we are trading and supplying an exclusive range of Pin Insulators. Our offered insulators are extensively appreciated by our clients for featuring variegated attributes like optimum quality and industry approved design. Before the final dispatch from our end, we verify the entire range upon numerous parameters. Clients can avail the entire range from us at reasonable prices.
Features:
Withstand the line voltage
Excellent performance
Application specific design
Additional Information:
- Item Code: 11kv
- Production Capacity: 300000 Per Month
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Wooden Box (12 Pc.)
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Brochure
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Tensile Strength | 6 KN |
| Brand | J S Insulators |
| Country of Origin | Made in India |
| Conforms to | IS: 2544, IS: 5350, IEC: 60168, IEC: 60273 |
| Creepage Distance | 2250 mm |
66 kV Bus Post Insulator – Porcelain Type | J S Insulators
We offer high-quality 66 kV Bus Post Insulators designed for superior electrical performance and mechanical strength in outdoor substations and transmission systems. Manufactured from premium-grade porcelain and compliant with IS and IEC standards, our insulators ensure long service life, even in highly polluted or extreme environments.
Additional Information:
- Item Code: JSI-66KV-BPI
- Production Capacity: 2,45,454 Per Year
- Delivery Time: 60 Days
- Packaging Details: Wooden Box