- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Post Insulators
Post Insulators
Manufacturer of a wide range of products which include 132 kv bus post insulator, solid core line post insulators, electrical post insulators, brown porcelain post insulator, post insulators and post polymeric insulators.
132 Kv Bus Post Insulator
Product Price: Rs 10,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Voltage | 132 kV |
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| I Deal In | New Only |
| Brand | J S Insulators |
We offer different kinds of Hollow & Bushing Insulator for Substation, such as Circuit Breaker (CB), GIS, Post Insulator, Disconnector, Potential Transformer (PT), Surge Arrester, etc.Contact us get more details about Hollow & Bushing Insulator, such as TDS, Application Method, OEM etc.We can supply different type of Hollow & Bushing Insulator, also customer required.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solid Core Line Post Insulators
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| Power Frequency | 20 Hz |
| Brand | Js Group |
| Voltage | 11 Kv |
| Creeping Distance | 10 mm |
Features:
- Optimum finish
- Precisely designed
- Low maintenance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Electrical Post Insulators
Product Price: Rs 190 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| Brand | Js Group |
| Voltage | 11KV |
| Creeping Distance | 10 mm |
Features:
- Rigid structure
- Perfect fitting
- Precisely designed
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Brown Porcelain Post Insulator
Product Price: Rs 220 / NumberGet Best Price
Minimum Order Quantity: 01 Number
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Tensile Strength | 45 KN |
| Power Frequency | 20 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Js Group |
| Voltage | 11 KV |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Post Insulators
Product Price: Rs 190 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Tensile Strength | 90kn |
| Brand | Js Group |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 11 KV |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Post Polymeric Insulators
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Color | Grey |
| Rated Voltage | 400 VA |
| Tensile Strength | 100 KN |
| Flame Retardance | Yes |
| Brand | J S Insulators |
| Country of Origin | Made in India |
| Creepage Distance | 600 mm |
Features:
- Highly durable
- Simple installation
- Impeccable finish
Yes! I am InterestedRequest A Callback