- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Electrical Accessories
Electrical Accessories
Our range of products include 9kv/5ka porcelain lightning arrestor, 12 kv/ 10 ka, lightning/ surge arrestor, 11 kv g i pin, 9 kv 5ka lightning arrester, 11kv hg gap fuse and 33 kv horn gap fuse.
9KV/5KA Porcelain Lightning Arrestor
Product Price: Rs 310 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Type | Type 3 |
| No.of Poles | Triple Pole |
| Brand | Js Insulator |
| Warranty | 1.8 year |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Highly resistance to breakage
- Simple installation
- In House Manufacturing.
- Best Quality Guranted
- Made according to International Standard.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
12 KV/ 10 KA, Lightning/ Surge Arrestor
Product Price: Rs 10,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rated Voltage | 11kV |
| Rated Current | 10kA |
| Brand | J S Insulators |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Material | Aluminium |
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 12 KV |
| Flame Retardance | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
11 KV G I Pin
Product Price: Rs 70 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | Industrail |
| Size | 11 KV |
| Packaging Size | 50 Pcs. |
| Galvanization | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Highly durable
- Simple installation
- Impeccable finish
Yes! I am InterestedRequest A Callback
9 Kv 5ka Lightning Arrester
Product Price: Rs 350 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | J S Insulators |
| Country of Origin | Made in India |
| Frame Material | Aluminium |
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 9 KV |
| Flame Retardance | Yes |
The design of Post Lightning Arrester are dependent on their uses and applications specially in the field of Distribution systems.We are manufacturers and suppliers of High Voltage Electrical Air Break Switch as per demands of our domestic and international customers.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
11kv HG Gap Fuse
Product Price: Rs 3,500 / SetGet Best Price
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Brand | J S Insulators |
| Color | Brown |
| Voltage | 11kv |
| Frame Material | Aluminium |
| Flame Retardance | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
33 KV Horn Gap Fuse
Product Price: Rs 27,000 / SetGet Best Price
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Brand | J S Insulators |
| Color | Brown |
| Voltage | 33 KV |
| Frame Material | Aluminium |
| Flame Retardance | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aluminum Winding Wire
Product Price: Rs 250 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Details:
| Usage/Application | Submersible Pump |
| Insulation Material | Enameled |
| Type | Bare |
| Conductor Material | Aluminum |
| Elongation | 10 % |
| Material | Aluminum |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Distribution Transformer Metal Parts
Product Price: Rs 900 / KgGet Best Price
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Brand | J S Insulators |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Surface Finish | Polished |
| Transformer Type | Power Transformer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cotton Tape For Transformer
Product Price: Rs 100 / RollGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Roll
Product Details:
| Packaging Type | Cartoon & Bag |
| Material Type | Cotton |
| Usage/Application | Transformer |
| Brand | JSI |
| Color | White |
| Type | Non Adhesive |
| Application | Transformer |
Additional Information:
- Item Code: JSITAPE
- Delivery Time: 7 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Industrial Cotton Hand Gloves
Product Price: Rs 15 / PairGet Best Price
Product Details:
| Material | Nylon |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | Small |
| Type | Full Finger |
| Gender | Unisex |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
33 Knife Type Female contact
Product Price: Rs 1,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 6 Piece
Product Details:
| Current Rating | 33 KV |
| Material/Body | Metal |
| Power/Voltage | 220 V |
| Brand | J S Insulators |
| Model Name/Number | JSInsulator/Contact/33 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 4 Days
- Packaging Details: Cartoon Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fiber Discharge Rod
Product Price: Rs 1,700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | FRP |
| Voltage | 220V |
| Brand | J S Insulators |
| Diameter | 25 mm |
| Temperature | 20 to 50 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3M Cable Accessories
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | J S Insulators |
| Material | Heat Shrinkable |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Orange |
| Number Of Core | 3 Core |
| Voltage | 33KV |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
33 KV Knife Type Male Contact
Product Price: Rs 1,350 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | J S Insulators |
| Connectivity Type | Male |
| Usage/Application | Issolator |
| Current Rating | 100 Amp |
| Power Rating | High Voltage |
| Voltage | 33 KN |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback