- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Disc Insulators
Disc Insulators
Suspension Disc Insulators
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Material | Porcelain |
| Voltage | 11 Kv |
| Tensile Strength | 70 kN |
| Color | Brown |
| Usage/Application | 220 KV |
We offer Quality Disc Insulators which are Type Tested by NABL Approved Lab. Our supplied Disc Insulators are working satisfactory from many years
Additional Information:
- Item Code: sus
- Production Capacity: 100000
- Delivery Time: READY STOCK
- Packaging Details: WOODEN BOX
160 KN Disc Insulator
Product Brochure
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 11 |
| Surface Treatment | Polished |
| Tensile Strength | 160 KN |
| Model Name/Number | JS160KN |
India’s biggest manufacturer of Porcelain Disc Insulator. Our capacity to manufacture 160 KN Disc Insulator more then 1,50,000 Per Month.
Additional Information:
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Wooden box
160 KN Anti Fog Disc Insulator
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 11 KV |
| Tensile Strength | 160 KN |
| Mechanical Strength | 160 KN |
| Minimum Creepage Distance | 475 CD |
| Model Name/Number | JSI160KNANTIFOG |
Additional Information:
- Production Capacity: 15000 Per Month
- Delivery Time: 4 Days
- Packaging Details: Wooden Crates/boxes
120 KN Disc Insulator
Minimum Order Quantity: 500 Number
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 11 |
| Tensile Strength | 120 KN |
| Model Name/Number | 120KN |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: 120KN
- Production Capacity: 100000
- Delivery Time: 10 Days
- Packaging Details: Wooden Box
Disc Insulators
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 11 |
| Tensile Strength | 45 KN |
| Size | 320 CD |
| Mechanical Strength | 45 |
| Minimum Creepage Distance | 320 |
| Model Name/Number | JS45KN |
| Packaging Type | 4 Pc |
Additional Information:
- Production Capacity: 120000
- Delivery Time: 3 Days
- Packaging Details: Wooden Box
Disc Insulators
| Material | Porcelain |
| Voltage | 11KV |
| Surface Treatment | Polished |
| Usage/Application | Pole Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
| Creeping Distance | 10 mm |
Features:
- Easy installation
- Rigid construction
- Highly reliable
Specifications:
| Nomenclature | 11 kV/45 KN Disc Insulators (B&S Type) |
| Type of Insulators | Type "B" |
| Mechanical failing load | 45 KN |
| Standard specification to which Material shall conform | As per IS: 731/1971 (Latest Amendment) |
| Color of Glaze | Brown / Dark Brown |
| Dimensions (a) Vertical distance between center (b) Outside diameter | 145 mm 255 mm |
| Minimum Creepage Distance | 320 mm |
| Diameter of Ball pin | 16 mm |
| Working Voltage | 11 kV |
| Visible discharge test voltage | 9 kV (Type test) |
| Dry Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 55 kV |
| Wet Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 35 kV |
| Dry Power Frequency Flashover Voltage | 65 kV |
| Wet Power Frequency Flashover Voltage | 40 kV |
| Power Frequency Puncture Withstand Test Voltage | 105 kV |
| Impulse Voltage Withstand Test | 75 kV (Type test) |
| Weight of Each Unit | 4.5 kg approx |
| Tolerance Packing details:- | As Per ISS |
| (a) Type of Packing (b) No. of Insulators in each crate | Wooden Crate 4 Nos |
| (c) Weight of each packing | 19 kg. Approx |
| Other information if any |
45 KN Disc Insulator
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 11 KV |
| Tensile Strength | 45 KN |
| Size | 320 CD |
| Model Name/Number | JSI45KN |
70 KN Anti Fog Disc Insulator
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 11 KV |
| Tensile Strength | 70 KN |
| Mechanical Strength | 70 kn |
| Product Type | Disc Insulator Anti Fog Type |
| Minimum Creepage Distance | 430 CD |
| Model Name/Number | JSI70KNANTIFOG |
| Section Length | 70 KN |
| Country of Origin | Made in India |
90kn Bs Anti Fog Disc Insulators
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 11 KV |
| Tensile Strength | 90 KN |
| Mechanical Strength | 90 KN |
| Minimum Creepage Distance | 430 CD |
| Model Name/Number | JSI90KNANTIFOG |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 Days
Disc Insulator Anti Fog
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Voltage | 33 KV |
| Tensile Strength | 120 KN |
| Size | 430 CD |
| Product Type | Disc Insulator Anti Fog Type |
| Model Name/Number | 120ANTFOG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 150000
- Delivery Time: 7 Days
- Packaging Details: Wooden Packing (3 Pc)
Porcelain Disc Insulator
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Brand | Js Group |
| Tensile Strength | 45 KN |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 11 KV |
Features:
- Easy installation
- Sturdiness
- Accurate dimensions
Specifications:
| Nomenclature | 11 kV/45 KN Disc Insulators (T&C Type) |
| Type of Insulators | Type "B" |
| Mechanical failing load | 45 KN |
| Standard specification to which Material shall conform | As per IS: 731/1971 (Latest Amendment) |
| Color of Glaze | Brown / Dark Brown |
| Dimensions (a) Vertical distance between center (b) Outside diameter | 145 mm 255 mm |
| Minimum Creepage Distance | 320 mm |
| Diameter of Cotter pin | 16 mm |
| Working Voltage | 11 kV |
| Visible discharge test voltage | 9 kV (Type test) |
| Dry Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 55 kV |
| Wet Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 35 kV |
| Dry Power Frequency Flashover Voltage | 65 kV |
| Wet Power Frequency Flashover Voltage | 40 kV |
| Power Frequency Puncture Withstand Test Voltage | 105 kV |
| Impulse Voltage Withstand Test | 75 kV (Type test) |
| Weight of Each Unit | 4.5 kg approx |
| Tolerance Packing details | As per ISS |
| (a) Type of Packing (b) No. of Insulators in each crate | Wooden crate 4 Nos |
| Weight of each packing | 19 kg approx |