- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Polymer Insulator
Polymer Insulator
We are a leading Manufacturer of 33kv lightning arrester, horn gap fuse 11 kv, polymer pin insulator, polymeric insulators, polymer disc insulators and polymeric pin insulator from Bikaner, India.
33kv Lightning Arrester
Product Price: Rs 9,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| No.of Poles | Triple Pole |
| Type | Type 3 |
| Highest Voltage Potection | 33 KV |
| Brand | J S Insulators |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the foremost Manufacturer and Exporter of Polymer Disc Insulator, Polymer Pin Insulator, Lightning Arresters and much more. Our professionals work in close coordination to assure a high-quality assortment of products to the customers.
Features:
Highly resistance to breakage
Simple installation
In House Manufacturing.
Best Quality Guranted
Made according to International Standard.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Horn Gap Fuse 11 Kv
Product Price: Rs 3,450 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Rated Voltage | 11 KV |
| Mounting | Vertical Mounting |
| Usage/Application | High Voltage |
| Current Rating | 12 KV |
| Brand | J S Insulators |
| No. of Poles | 3 Pole |
Additional Information:
- Item Code: HGJSI01
- Production Capacity: 11 KV
- Delivery Time: 1 Day
- Packaging Details: Cartoon
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polymer Pin Insulator
Product Price: Rs 110 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Creepage Distance | 320 CD |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| Material | Polymer |
| Brand | Js Group |
| Insulator Type | Polymer |
| Mechanical Strength | 5 KN |
| Packaging Type | Bag |
Features:
- Robustness
- High mechanical strength
- Precisely designed
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polymeric Insulators
Product Price: Rs 170 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rated Voltage | 400 VA |
| Material | Aluminium |
| Color | Grey |
| Tensile Strength | 100 KN |
| Flame Retardance | Yes |
| Brand | J S Insulators |
| Country of Origin | Made in India |
| Creepage Distance | 600 mm |
Features:
- Highly resistance to breakage
- Simple installation
- Lighter than polymeric insulators
-
In House Manufacturing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polymer Disc Insulators
Product Price: Rs 95 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Polymer |
| Brand | Js Group |
| Usage/Application | Power Distribution |
| Minimum Creepage Distance | 95 mm |
| Rated Voltage | 11kV |
| Country of Origin | Made in India |
| Tensile Strength | 25 MPa |
Features:
- Highly efficient
- Trouble free functioning
- Highly durable
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polymeric Pin Insulator
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Creepage Distance | 120 mm |
| Usage/Application | Power Distribution |
| Material | Polymer |
| Rated Voltage | 11kV |
| Brand | Js Group |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Highly resistance to breakage
- Simple installation
- Lighter than polymeric insulators
-
In House Manufacturing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polymer Insulators
Product Price: Rs 120 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rated Voltage | 11kV |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Usage/Application | Power Distribution |
| Material | Polymer |
| Brand | Js Group |
| Country of Origin | Made in India |
| Creepage Distance | 120 mm |
Features:
- Rigid structure
- Weather resistant
- Accurate dimensions
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Composite Post Insulators
Product Price: Rs 140 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Polymer |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Electrical Installation |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Brand | Js Group |
| Creepage Distance | 120 mm |
| Voltage | 33 kV |
| Rated Voltage | 11kV |
Features:
- Rigid structure
- Perfect fitting
- Accurate dimensions
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polymer Post Insulators
Product Price: Rs 140 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Polymer |
| Usage/Application | Power Distribution |
| Rated Voltage | 11kV |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Brand | Js Group |
| Country of Origin | Made in India |
| Creepage Distance | 140 mm |
Features:
- Highly durable
- Simple installation
- Impeccable finish
Yes! I am InterestedRequest A Callback
33kv Go Switch
Product Price: Rs 32,000 / SetGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Details:
| Current Rating | 800A |
| Rated Voltage | 33kV |
| Model Name/Number | JSI/33/800 |
| Warranty | 1.8 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: Ready Stock
- Packaging Details: Cartoon
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polymer Line Post Insulators
Product Price: Rs 140 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Details:
| Material | Polymer |
| Color | Silver |
| Rated Voltage | 11kV |
| Usage/Application | Power Distribution |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Brand | Js Group |
| Creepage Distance | 120 mm |
Features:
- Highly reliable
- Have maximum insulation against electricity
- Compact design
Yes! I am InterestedRequest A Callback