- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Aluminium Conductor
Aluminium Conductor
Offering you a complete choice of products which include overhead line aluminium conductor, steel reinforced aluminium conductor, all alloy aluminium conductors and aluminium conductor cable.
Overhead Line Aluminium Conductor
Product Price: Rs 200 / kgGet Best Price
Product Details:
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Size | 30 sqmm |
| Temperature | -15 to 110 Degree C |
| Brand | Js Group |
| Packaging Type | Bundle |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Reliability
- Rust resistance
- Optimum quality
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Steel Reinforced Aluminium Conductor
Product Price: Rs 200 / KgGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 5 mm |
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Temperature | 110 Degree C |
| Brand | Js Group |
| Packaging Type | Bundle |
| Size | 30 sqmm |
Features:
- High strength
- Low cost of the line
- Large transmission capacity
Yes! I am InterestedRequest A Callback
All Alloy Aluminium Conductors
Product Price: Rs 200 / KgGet Best Price
Product Details:
| Current Carrying Capacity | 300A |
| Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Temperature | -15 to 110 Degree C |
| Brand | Js Group |
| Packaging Type | Bundle |
Features:
- High Tensile Strength
- Higher conductivity
- Corrosion-resistance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aluminium Conductor Cable
Product Price: Rs 200 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 10 mm |
| Number Of Cores | 4 Core |
| Protection Type | Shielded |
| Brand | Js Group |
| Nominal Voltage | 220v |
| Conductor Stranding | Aluminium |
| Conductor Type | Solid |
Features:
- High strength
- Easy transmission of electricity
- Effective conductivity
Yes! I am InterestedRequest A Callback