- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Strain Insulators
Strain Insulators
Offering you a complete choice of products which include guy strain insulators.
Guy Strain Insulators
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Strain |
| Usage/Application | Pole Mounted |
| Brand | Js Group |
| Color | Brown |
| Frequency | 20 Hz |
| Voltage | 11 Kv |
| Creeping Distance | 10 Mm |
Features:
- Simple installation
- Sturdiness
- Accurate dimensions
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Guy Strain Insulators
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Material | Porcelain |
| Color | Brown |
| Brand | Js Group |
| Flame Retardance | Yes |
| Tensile Strength | 44 KN |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 33 kV |
| Rated Voltage | 11 KV |
| Nomenclature | LT Guy (90 x 65) Insulator As Per IS: 5300/1969 |
| Mechanical failing load | 44 KN |
| Standard specification to which Material shall conform | As per IS: 5300/1969 (Latest Amendment) |
| Color of Glaze | Brown / Dark Brown |
| Size of Insulators | 90 mm X 65 mm |
| Cable Hole Dia | 16 mm |
| Creepage Distance | 41 mm |
| Dry Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 18 Kv |
| Wet Power Frequency One Minute Withstand Test Voltage | 08 Kv |
| Weight of each unit | 500 gms. Approx |
| Packing details | In double gunny / single HDP bags and Each insulator wrapped in grass |
| Other information if any | No |
Yes! I am InterestedRequest A Callback